Umelecká tvorba
V Oxforde sa zoznámil s rodinou Liddellovcov, s ktorou udržiaval blízke vzťahy. Ich deti brával na potulky prírodou a dlhšie výlety. Jedna z dcér Liddellovcov Alica sa stala aj inšpiráciou pre jeho známy detský príbeh Alice's Adventures in Wonderland (Alica v krajine zázrakov). Rozprávkový príbeh, ktorý vydal pod pseudonymom Lewis Carroll, očarúva deti a mätie kritikov už od prvého vydania v roku 1865.Lewis Carroll ho pre 16-ročnú Alice Liddellovú napísal v roku 1862.
Zaujímavosťou je, že v roku 1931 v Číne scenzurovali túto knihu, pretože zvieratá v nej hovoria a autor ich dal na rovnakú úroveň s ľuďmi. Pokračovaním Aliciných príbehov bola kniha Through the Looking-Glass and What Alice Found There (Čo bolo za zrkadlom, 1872). V tejto knihe vyšla aj Carrollova nonsensová (nezmyselná) báseň Jabberwocky. Je plná nespisovných výrazov, ktoré vznikli pospájaním slov a ide o určitý druh slovných hračiek (do češtiny bol výraz Jabberwocky preložený ako Žvahlav, Tlachapoud alebo Hromoplkie.
Ešte pred vydaním svojej najznámejšej knihy vydal Dodgson už pod pseudonymom Lewis Carroll niekoľko humoristických publikácií v próze aj vo veršoch.
Dodgson sa zapísal do dejín aj fotografiami malých dievčat a sveta dospelých - vedcov a umelcov.Viktoriánske snímky detských modeliek anglického autora Lewisa Carrolla sa dostali na Slovensko v roku 2001. Ich vernisážou sa v bratislavskom dome detí Bibiana začal 11. ročník medzinárodného podujatia Mesiac fotografie 2001.